Úvodem se musíme přiznat, že jsme oba dva na svrchně kvašená piva. Za našich čerstvě dospělých let nic takové k dispozici nebylo, a tak jsme byli vychováni na spodně kvašených pivech, ležácích. Čas plynul a pivní scéna se i v ČR obměnila. Jakmile člověk narazil na dobře odladěný svrchňák, pochopil, co je to variabilita piva, jak může být rozmanité a co všechno se dá do jeho chuti a vůni propsat.
Při domovaření jsme si často vybírali recepty právě na „ejly“. Široká škála zahraničních chmelů nás vždycky fascinovala, doba zrání piva byla kratší, a tak u nás vznikalo v hrnci na sporáku mnoho litrů svrchňáků. Výsledek nebyl vždy perfektní, ale o to v „homebrewingu“ jde. Je to taková alchymie a v domácích podmínkách to platí dvojnásob. Nikdy nevíte, co vám z toho vyleze.
Ale zpět k současnosti (r. 2022-2023). Jako začátečníci s vařením ve velkém a s obavami, co když ten svrchňák nebude dobrý, přece máme nevelké zkušenosti, co pak s tím tisícem litrů bude? To se vyleje do kanálu? Jako létající pivovar jsem proto oslovili zkušenější borce a uskutečnili tyto kooperační počiny:
LETNÍ FLASHBACK (ALE, 11 %) – Byl konec léta a my jsme měli chuť na něco, co by připomínalo pozdní letní ovoce (ostružiny, maliny, atd.) a co by nám zpříjemnilo nadcházející podzim. S klukama z Topolského pivovaru jsme tedy dali hlavy dohromady a vznikl náš první ejl jedenáctka s chmely Enigma a Bramling Cross.
SEN STRÝCA PAGÁČA (ochucený ALE) – Takhle uprostřed podzimu jsme se chtěli nachystat na advent a vytvořit perfektní vánoční pivo, kterému by vévodila chuť trnek a vůně skořice. Opět jsme vyhledali šohaje z Topolné a ejl se uvařil s přídavkem trnkové šťávy. Konzistence piva a celkový dojem však nakonec nebyl ideální, a tak u nás ani nebyl k dostání.
PLAMEŇÁK (RED ALE, 13 %) – Pro vznik tohoto ejlu se spojila dohromady dokonce trojice pivovarů – Komonec, Zlínský Švec a Topolský. Vize byla jasná: vytvořit červený svrchňák a tropickým nádechem. Zvolil se speciální slad a také báječný chmel Sabro, který připomíná směs mandarinek, tropického i peckového ovoce, kokosu, máty a cedru. Pro perfektní barvu byla přidána i kapka šťávy z červené řepy, kterou však v chuti neucítíte.
MOTYKA (ALE, 10 %) – Při našich toulkách po řemeslných pivovarech, jsme často obdivovali chutě a vůně novozélandských chmelů v pivech. Netrvalo tedy dlouho a museli jsme mít takového svrchňáka taky. Vybrali jsme chmel Motueka, který si nese krásné lehké aroma a chuť citrusového ovoce i květin. Výborná záležitost nejen pro letní dny. Pojmenováno jednoduše Motyka, protože Motueka se některým lidem špatně vyslovuje i pamatuje. 🙂
Samozřejmě vymýšlíme další ejly. Rádi bychom vyzkoušeli i asijské a africké chmely (ejl Lvice 12 %) v 1. pololetí 2024.
Tak bude na co se těšit.
R+J